Aktualności

fot. Daniel Bednarz / Instytut Książki
13.11.2023

Przypadek biblioteki w Chociczy – prezentacja na konferencji „Infrastruktura bibliotek 2021-2025. Inwestycja i co dalej?” [relacja i zdjęcia]

„Wizja kryształowych żyrandoli: biblioteka w Chociczy” – tak zatytułowano jedno z wystąpień podczas trwającej konferencji eksperckiej „Infrastruktura bibliotek 2021-2025. Inwestycja i co dalej?”. Wydarzenie odbywające się w dniach 13-14 listopada w Gdyni zostało zorganizowane przez Instytut Książki.

Wystąpienie pt. „Wizja kryształowych żyrandoli: biblioteka w Chociczy” zaprezentowały Honorata Nawrocka – Sekretarz Gminy Nowe Miasto nad Wartą oraz Monika Buchwald – dyrektorka Biblioteki Publicznej Gminy Nowe Miasto nad Wartą.

Biblioteka w Chociczy, będąca filią Biblioteki Publicznej Gminy Nowe Miasto nad Wartą, stanowi doskonały przykład adaptacji zabytkowego budynku na potrzeby instytucji kultury. Filia biblioteki została utworzona w budynku dawnej szkoły, który został przystosowany tak, żeby jak najlepiej odnalazł się w roli nowoczesnej biblioteki.

Honorata Nawrocka zwróciła uwagę na to, że historia nowej biblioteki w Chociczy w istotny sposób różniła się od historii prezentowanej wcześniej biblioteki w Zaborze – nie było mianowicie żadnego problemu z przekonaniem radnych, że inwestycja w infrastrukturę tej instytucji jest potrzebne. Nawrocka wyraziła przekonanie, że decydujący wpływ na to miał fakt, że biblioteka w Chociczy od lat prężnie działa i pełni bardzo życiu lokalnej społeczności. „To namacalny dowód na to, że państwa działania mają znaczenie” – powiedziała Sekretarz Gminy Nowe Miasto nad Wartą.

Prelegentki podkreślały istotną rolę partnerstwa dyrektora biblioteki i przedstawiciela gminy. „Takie partnerstwo jest bardzo ważne. Ja, jako dyrektorka biblioteki, miałam doświadczenie w działaniach miękkich, potrzebowałam pomocy w poprowadzeniu tak dużej inwestycji. Ale wydaje mi się, że nikt nie oczekuje od bibliotekarza, zwykle osoby z wykształceniem humanistycznym, że samodzielnie udźwignie podobne wyzwanie inwestycyjne” – powiedziała Monika Buchwald.

***

Konferencja „Infrastruktura bibliotek 2021-2025. Inwestycja i co dalej?” skierowana jest przede wszystkim do przedstawicieli bibliotek publicznych: zwłaszcza do wnioskodawców „Infrastruktury bibliotek”, ale także do beneficjentów realizujących swoje zadania oraz bibliotekarek i bibliotekarzy zainteresowanych programem, którzy dopiero planują inwestycje w swoich bibliotekach.

Podczas wystąpień i dyskusji, które odbywają się pierwszego dnia konferencji, omawiane są przede wszystkim zagadnienia powiązane z zasadami ubiegania się o dofinansowanie w konkursie i zasadami realizacji zadań. Prezentacje konferencyjne mają w zamierzeniu stanowić zbiór porad, dobrych praktyk i inspiracji płynących od bibliotekarzy i samorządowców, którzy mają za sobą podobne doświadczenia.

Drugiego dnia uczestnicy – podzieleni na grupy – odwiedzą inspirujące biblioteki w regionie. Część będzie miała okazję poznać bliżej nowoczesne, znakomicie zaprojektowane gdyńskie filie, a część pozna inwestycje realizowane w ramach poszczególnych edycji „Infrastruktury bibliotek”, odwiedzając Redę, Rumię i Bolszewo w gminie Wejherowo.

Konferencja jest częścią strategii informacyjnej i upowszechniającej inicjatywy związanej z realizacją „Infrastruktury bibliotek 2021-2025”, jednego z działań w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Szczegółowy program konferencji jest dostępny na stronie www.infrastrukturabibliotek.com.pl

***

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.